Ma már azt mondhatjuk, hogy a D vitamin K vitamin nélkül keveset ér. Elvileg persze a táplálékkal bevitt és a bélbaktériumok által termelt K vitaminnal elvan az ember, de ezt gondoltuk sokáig a D vitaminról is. Mivel a nyugati táplálkozás a bélflórát is tönkreteszi, és a kor előrehaladtával minden vitamin felszívódása is romlik, ezért a gyakorlatilag túladagolhatatlan K vitaminból inkább többet, mint kevesebbet.



Nem könnyű bejósolni, melyik tápanyagból lesz életmentő szupersztár.Pl. egy vitamin, amit ép 10 éve vezettek be, olyan komoly öregedés ellenes hatást mutat, hogy az messze túlmutat eredeti indikációján. Rengeteg pozitív eredmény alapján a tudósok kifejlesztettek egy sokkal költséghatékonyabb változatot, amelynek sokkal tartósabb a hatása.



A hihetetlen újság az, hogy ennek a hatóanyagnak a tartós szintje nem csupán az érelmeszesedés ellen véd, hanem képes visszafordítani a már kialakult érelmeszesedési folyamatot.



Egy csomó 2008-ban publikált vizsgálat azt is igazolta, hogy ennek az anyagnak rákellenes hatása is van. A normál öregedés folyamatának jellemzője, hogy a lágyszövetek, mint a szívbillentyűk, mirigyek és vérerek, testszerte elmeszesednek. Tévesen azt lehetne hinni, hogy a táplálkozással bevitt kalcium ennek az oka. De épp ellenkezőleg áll a dolog. Amikor egy nyulat kalciumszegény étrenden tartanak, a meszesedés 2.7-szeresére nő. A kalciumpótlás viszont 62%-kal lecsökkenti a meszesedést. A magyarázat erre az ellentmondásra az, hogy a kalciumhiányra a szervezet a csontok lebontásával válaszol, és így a lágyszövetek elmeszesednek. Ahogy öregszünk, fokozatosan veszítjük el a kalcium egyensúly fenntartásának képességét és végül a szervezet szintű elmeszesedés halálos hatásaitól fogunk szenvedni. Jó tudni, hogy egy olcsó tápanyag, a K vitamin, gyorsan visszaállítja a kalcium-egyensúlyt.



Egy szélsőséges példa



A warfarin egy vérrögképződést gátló anyag, amely blokkolja a K vitamin normál funkcióit.
A K vitamin hatásának károsodása gyors csontritkuláshoz és érelmeszesedéshez vezet. A K vitamin nélkülözhetetlen a testben a kalcium egyensúly megőrzésében. A K vitamin hiány törékeny csontokhoz és a szív és érrendszer rossz működéséhez vezet.A warfarint szedők gyakrabban szenvednek csontritkulásos törést és lényegesen több abnormális kalcium lerakódás figyelhető meg náluk - pl. a szívbillentyűkben kétszer gyakrabban, mint a warfarint nem szedőkben.



Abból a tényből, hogy a warfarin ilyen hatású, önkéntelenül következik az a felismerés, hogy még azoknak is kell szedni alacsony dózisban K vitamint, akiknek fokozott a vérrög képződési kockázata. (További felismerés lehet, hogy az omega-3 zsírsav fogyasztása szintén hígítja a vért - kockázatok nélkül. - Sz.G. megj.)



Mennyire veszélyes az artériák meszesedése?



A civilizált országokban a munkaképtelenség és halálozás vezető oka az érelmeszesedés. Sok tényező játszik bele a kialakulásába és előrehaladásába.
A homocisztein vagy az oxidálódott alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) sérülést okozhat az erek belső falán, az endotheliumban. Az érfal a sérülés gyógyítására kollagén bevonatot képez a sérülésen. Ez a kollagén bevonat magához vonzza és felhalmozza a kalciumot, és egy csontra emlékeztető kemény anyagot képez. Ezért szokás erre a jelenségre úgy hivatkozni, hogy az erek merevvé válnak.



A szívkoszorú erek elmeszesedése erősen megnöveli a szívinfarktus veszélyét. Jókora mennyiségű kutatás igazolja, hogy a K2 vitamin elégtelen szintje felgyorsítja az erek meszesedését. Egy újabb vizsgálat azt bizonyítja, hogy a K2 vitamin pótlása visszafordítja az érfalak meszesedését.



A vitamin K működése folyamatosan a csontokban tartja a kalciumot és megelőzi, hogy az érfalakban rakódjon le. Ha a K vitaminnak mindössze ennyi volna a funkciója, már akkor is az egyik legfontosabb tápanyag kéne legyen az öregedő emberi szervezetnek. De az újabb vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a K2 vitamin egy csomó más előnyös hatással bír.



Miként véd a K2 vitamin a csontritkulás ellen?



A csontozat egy élő szövet, amely folyamatosan megújul. A csontozat fenntartásának elő lépése, hogy az elöregedett csont lebomoljon. Ezt a munkát az osteoclast nevű sejtek végzik. Amikor az osteoclastok aktivitása túl nagy, nagy lyukak alakulnak ki, amelyek gyengítik a csontot és ez vezet a csontritkuláshoz. A K2 vitaminnak kulcsszerepe van az osteoclastok túlzott aktivitásának megfékezésében és a csontozat leépülésének megakadályozásában. Az osteoclastok által hátrahagyott lyukakat az osteoblast nevű sejtek javítják ki. Az osteoblastok egy osteocalcin nevű fehérjét választanak ki, amelyek, amikor aktiválódnak, lehetővé teszik a kalcium beépülését a csontokba. Az osteocalcin kalcium-kötő képességéhez K vitaminra van szükség, míg az osteocalcin szintéziséhez D vitamin szükséges.



A K vitamin így két alapvető előnnyel jár a csontok számára. Leállítja a csontok túlzott lebomlását, kikapcsolva az osteoclastok fölös aktivitását, és fokozza az új csont képződését, lehetővé téve, hogy az osteocalcin a vérből a kalciumot a csontokba építse.



E rövid leírásból világos, hogy az egészséges csontsűrűség fenntartásához megfelelő szintű kalcium, D vitamin és K vitamin szükséges. D vitamin nélkül nincs osteocalcin, amely a K vitamin működéséhez kell. K vitamin nélkül viszont az osteocalcin marad inaktív. És természetesen, kalcium (és más ásványi anyagok) nélkül az osteocalcin nem tud mit beépíteni a csontokba.



A Nővérek Egészség Vizsgálatában (Nurses' Health Study) 72 000 nőt követtek 10 éven át, és az eredmények szerint a K vitaminfogyasztás tekintetében a legalsó ötödbe tartozók közt 30%-kal gyakoribb volt a csípőcsonttörés, mint a legtöbb K vitamint fogyasztók felső ötödében. (Öt csoportot képeztek K vitamin fogyasztás szempontjából).



Egy hét éves követéses vizsgálatban (Framingham Heart Study), melyben 888 idős férfi és nő adatait elemezték, azt találták, hogy a K vitamin fogyasztás alapján a legfelső negyedbe sorolhatók körében 65%-kal csökkent a csípőcsont törés a legkevesebb K vitamint fogyasztó alső negyedhez képest. A felső negyedben megközelítőleg 250 mikrogrammot, az alsó negyedben 56 mikrogrammot fogyasztottak naponta.



A K2 vitamin olyan hatásos a csonttörések lecsökkentésében, mint az erre alkalmazott gyógyszerek. Egy japán vizsgálatban klimax után lévő nőknél hasonlították össze a K2 vitamint az etidronate (Didronel) csigolyatörést megelőző hatásával. A napi 45 mg K2 vitamint fogyasztó nők közt 8%-os volt a csigolyatörés, az etidronatot szedők közt 8.7%-os. Akik mind a kettő szert szedték, azok közt 3.8%-os volt a törés gyakorisága. A placebó csoportban 21%-os volt a törés kockázata. (Az eredmények értékeléséhez a következőket fontos figyelembe venni. Egyrészt a vizsgálatban D vitaminpótlást nem alkalmaztak, ami erősen aláássa a K2 várható hatását! Másrészt a biszfoszfonátok mellékhatás profilja olyan súlyos mellékhatásokat mutat (lásd. vonatkozó cikk), hogy szedésük alaposan megfontolandó. -Sz.G megjegyzése)



A  csonttörések komoly munkakiesést és egészségkárosodást okoznak és egyre nagyobb az érdeklődés a törött csontok gyógyulásának hatékony serkentése iránt. A D vitamin és a K2 vitamin egymást erősítő hatását a csontritkulás megelőzésében a klinikai gyakorlat bizonyítja. Mostanáig azonban nem jelent meg tanulmány arról, hogy ezek a tápanyagok fokozzák a törések gyógyulását.



Egy 2008-ban megjelent in vitro (lombik) vizsgálat azt bizonyította, hogy a D és K vitamin kombinálása kedvezően befolyásolta a csontgyógyulásban szerepet játszó sejtek szaporodását és differenciálódását. Ebből az orvosok arra a következtetésre jutottak, hogy ezek a tápanyagok együtt szedve ígéretes alacsony költségű stratégiát jelentenek az új csont képződésének elősegítésében.



A K vitamin és az öregedés



Ahogy öregszünk, a lágyszövetekben testszerte fokozódik a kalcium lerakódása. Az orvosok, idős emberek boncolásakor ezt úgy szokták kommentálni, hogy az egykoron ruganyos lágyszövetek megkövesednek. Ezek a boncnokok arról szoktak beszámolni, hogy a meszesedés, a csontokat kivéve, testszerte mindenütt megtalálható. A szervezetszintű elmeszesedés azt jelenti, hogy a kalcium a csontok helyett a lágyszövetekben rakódik le, ahol elvileg szerepe nem volna. Sok öregedéssel kapcsolatos betegség kapcsolható össze a meszesedéssel. Ilyen betegségek a vesekövek, az izületi gyulladás, a szürke hályog, a szívbillentyű elégtelenség, a csonttörés, a ráncos bőr, a csontkinövések, a szenilitás és természetesen a szív erek elmeszesedése.
A K vitamin optimális szintjének helyreállítása segíthet megvédeni minket ezekkel a betegségekkel szemben.



A csontritkulás klasszikus életkorral összefüggő betegség. Egy 13 randomizált és kontrollált, legalább hat hónapon át K1 vagy K2 vitamint a placebóval összehasonlító vizsgálatot áttekintő összefoglaló tanulmány szerint egy kivételével mindegyik azt bizonyította, hogy a K vitamint szedők közt csökkent a csontvesztés. A K2 vitamin különösen hatásosnak bizonyult ebben. Mindegyik értékelt vizsgálatban a K2 hatásosabbnak bizonyult. A csigolyatöréseket 60%-ban, a csípőcsonttöréseket 77%-ban, és az összes nem gerinccel kapcsolatos töréseket 81%-kal csökkentette. A nagyobb mennyiségben fogyasztott K vitamin 26%-kal csökkentette az összhalálozást. A hatalmas mennyiségű kutatási eredmények alapján a K vitamin optimális szinten tartása alapvető komponense kell legyen minden értelmes öregedés lassító programnak.



A rákbetegek hajlamosak a K vitaminhiányra



Sok előrehaladott rákban szenvedő beteg alultáplált a betegség miatt, vagy a hányingert és étvágycsökkenést okozó kemoterápia miatt. E betegek 10%-a vérzéses mellékhatásokat is tapasztal. Mivel a K vitaminhiány vérzékenységet is okoz, az orvosok vizsgálatot indítottak a K vitamin szerepének tisztázására a rákbetegek életminőségét javító kezelésben.



A 2008-ban publikált vizsgálatból az derült ki, hogy a rákbetegek 22%-nál a K vitamin szint alsó határa (0.33 nmol/L). alatti eredményeket kaptak. A rákbetege 78%-nál a K vitamin funkcionális hiányát bizonyította a nem karboxilált fehérjék magas szintje; ezeket a fehérjéket a K vitamin normál esetben karboxilálja. Az orvosok arra következtettek, hogy az előrehaladott rákban szenvedők hajlamosak a K vitaminhiányra és vérvizsgálattal kéne megelőzni a vérzéses állapotok kialakulását.



A K vitamin a rák kezelésében



A K2 vitamin az emberi ráksejtek széles skáláján indukál differenciációt és programozott sejtelhalást (a ráksejtek differenciálatlanok és védekeznek a programozott sejtelhalással szemben). A PUBMED-ben (orvosi szakirodalmi adatbázis) való keresés számos kutatást adott ki, amelyek a K vitamin különböző fajtáinak a rákkezelésben betöltött szerepét vizsgálják. A rákkutatás célja olyan összetevők azonosítása, amelyek a ráksejtek önpusztítását idézik elő.
A K2 vitaminról kimutatták, hogy sejtelhalást idéz elő leukémia sejtekben in vitro vizsgálva. A 2008-ban publikált vizsgálatban egy másik hatást is azonosítottak, amelyben a K2 vitamin a leukémia sejtek önpusztítását serkenti. A kutatók megfigyelték, hogy a sejtelhalást (apoptózis) és az önpusztítást (autofágia) a K2 vitamin egyidejűleg serkentette (8). Laboratóriumi eredmények szerint a K2 gátló hatást fejt ki a myelómák és a nyirokrákok fejlődésére, ami lehetséges alkalmazását jelenti e nem ritka rákokban szenvedőknek.



A hepatitisz B és C fertőzés az elsődleges májrák kialakulásának egyik legnagyobb kockázati tényezője. Ez azonban előfordulhat azokban is, akiknek nem volt májgyulladása. A JAMA-ban publikált vizsgálat szerint, azokban a vírusos hepatitiszes betegekben, akik szedtek K2 vitamint, csak 10%-ban alakult ki májrák. A K2 vitamint nem szedő betegek 47%-ban alakult ki elsődleges májrák. A K2 vitamin a kontroll csoporthoz képest 20%-kal csökkentette a májrák kockázatát. Egy 2008-ban publikált vizsgálatban 61 elsődleges májrákból gyógyult beteget két csoportba osztottak. Az egyik csoport K2 vitamint kapott, a másik nem. Egy évvel később a K2 kiegészítést kapó csoportban 13%-os volt a rák kiújulása, míg a K2 vitamint nem szedők közt 55%-os. A hároméves túlélés a K2 vitamint szedők közt 87%-os, a kontrollcsoportban 64%-os volt.



2007-ben a tudósok azonosították a K2 specifikus rákellenes mechanizmusait, melyek közt szerepel a gyulladást keltő nukleáris faktorkappa B (NFkB) gátlása is (ez gyakran túltermelődik a ráksejtekben). A tumorsejtek a gyulladáskeltő tényezőket arra használják, hogy túléljék az elpusztításukra irányuló kezeléseket. A warfarin, amely gátolja a K vitamin hatását, nem csupán csontvesztést és érelmeszesedést okoz. Melanómában szenvedő egereknél a warfarin adása "drasztikusan fokozta az áttétek kialakulását". A metasztázisok kifejlődését majdnem teljesen meggátolta, ha a warfarint K vitaminnal együtt adták, ami azt jelzi, hogy ez a vérrögképződést gátló gyógyszer serkenti a metasztázisok kialakulását a K vitamin hatásának gátlásán keresztül. Míg a K1 és K2 vitamin biztonságos és hatásos, a K3 vitamin toxikus is lehet, ezért alkalmazását az agresszíven fejlődő ráktípusokra korlátozzák. Egy 2008-as vizsgálat a K3 vitamin számos pozitív hatását bizonyította hasnyálmirigy rákban, amit a kutatók úgy kommentáltak, hogy a K3 vitamin szedése a hasnyálmirigyrák kedvezőbb kimeneteléthez vezethet.



A K2 vitamin előnyei a K1 vitaminnal szemben



A természetben a K vitamin két alakban fordul elő. A K1 a zöld levelű növényekben, a K2 a belsőségekben, a tojássárgájában, tejtermékekben és különösen a fermentált termékekben, mint sajt és aludttej. Bár a szervezetben a K1 vitamin egy része K2-vé konvertálódik, jelentős előny származik a K2 kiegészítő szedésével. A K2 vitamin felszívódása relatíve hatásos, míg a K1 a növényekből relatíve gyengén szívódik fel. A K2 vitamint tartalmazó ételeket (belsőségek, tojás, tejtermékek) nem ajánlatos túlfogyasztani. A japánok körében, akik sok fermentált szóját fogyasztanak natto formájában, ritkább a szívbetegség és a csontritkulás.



A natto természetes módon gazdag a K2 vitaminban, de a legtöbb nyugati ember ezt élvezhetetlennek találja. Egy elegáns vizsgálatban a patkányoknak adott K1 vitamin a warfarin adására kialakuló érelmeszesedést nem gátolta meg. Viszont azoknál a patkányoknál, akik K2 vitamint kaptak, 0%-ban fordult elő érelmeszesedés, míg a csak K1 kiegészítést kapott patkányoknál 100%-ban jelentkezett az aortában és a nyaki verőérben érelmeszesedés. Egy még újabb vizsgálat azt bizonyította, hogy a nagyobb dózisú K vitamin 50-al csökkentette az erek kalciumtartalmát (49). Ami különösen figyelemreméltóvá teszi ezt az eredményt, az az, hogy a legtöbb 30-40 év közötti embernél már megjelenik az erek bizonyos mértékű elmeszesedése, és egészen mostanáig nem volt eszköz arra, hogy ezt visszafordítsuk. (A szerző itt téved, ugyanis a zöldség-gyümölcs-hús alapú táplálkozás bizonyítottan tisztítja az ereket, de kétségtelen, hogy ez nem egy tabletta, hanem egy életmód hatása. -Sz.G. megjegyzése)



Az egyik legmeggyőzőbb vizsgálat a K2 vitamin szívvédő hatását bizonyítja. A Rotterdami Szív Vizsgálat (Rotterdam Heart Study) 4800 személyt követett hét éven át. Akik a vizsgálatban nagyobb mennyiségben fogyasztottak K2 vitamint, azoknál 57%-kal csökkent a szívhalálozás a legkevesebb K2 vitamint fogyasztókhoz képest. Ugyanezt a hatást nem találták meg a K1 vitamin esetében. A nagyobb K2 vitamin fogyasztás az aortában kevesebb kalcium lerakódást eredményezett (ez egy közvetett mérése az érelmeszesedésnek), míg a kevesebb K2 vitamint fogyasztóknál valószínűbben jelentkezett közepes vagy súlyos meszesedés. A rotterdami vizsgálat mérete és minősége hitelesíti a K2 vitamin és a csökkent szívbetegség kockázat közti erős kapcsolatot, és azt mutatja, hogy a K2 vitamin kedvező kardiovaszkuláris hatása az érelmeszesedés gátlásán keresztül fejti ki hatását.



A tudósok manapság intenzív érdeklődést mutatnak aziránt, miként lehetne megállítani a szívkoszorú erekben a kalcium lerakódását, mivel tudják, hogy az ateroszklerotikus plakkokban a kalcium jelentős részt képvisel. A K2 vitamin legalább 24 órán át aktív marad a szervezetben.



Egészséges embernek kell-e aggódnia a K vitamin túladagolás miatt?



Bár a K vitamin szükséges az egészséges véralvadáshoz, túl sok K vitamin bevitele nem növeli meg a abnormális rögképződés kockázatát. Ennek magyarázata az, hogy a K vitamin a koagulációhoz (vérsejtek összetapadásához) szükséges proteint karboxilálja, de ha ez már 100%-ban megtörtént, további K vitamin nem tudja fokozni ezt. Azoknak az embereknek, akik hajlamosak a fokozott rögképződésre, mert pl. mesterséges szívbillentyűvel élnek, pitvarfibrillációban szenvednek, olyan véralvadásgátlót írnak fel, mint a warfarin. Ezek a szerek zavarják a koagulációs fehérje karboxilációját. Akik ilyen gyógyszert szednek, azoknál óvatosan kell a K vitaminnal eljárni.



A K2 vitamin biztonságosságát mutatja, hogy Japánban azon a vidéken, ahol sok nattot fogyasztanak, az emberek vérében a K2 vitamin többszörösét találni. Ennek hatására kevésbé ritkul a csontjuk, kevesebb a csonttörés és kevesebb a szívroham. Bár az FDA által ajánlott napi fogyasztás 65 mikrogramm/nap, a megfelelő véralvadás elérésen túli előnyöket a napi 100 mikrogramm/nap mennyiség biztosítja.



Összefoglaló



A K vitamint 1929-ben fedezték fel, és kezdetben azt gondolták, csak a normál véralvadáshoz van rá szükség. Az elmúlt 10 év kutatásai a K vitamin metabolizmusának új területeire fókuszált. Kiderült, hogy kritikus szerepe van a csontok és az érrendszer egészségében, fontos a sejtnövekedés szabályozásában, a sejtek vándorlásában, szaporodásában és elhalásában, támogatja az immunrendszer működését és gátolja a krónikus gyulladásokat.
A legtöbb hagyományos orvos tudomást sem vesz a K vitamin fontos tulajdonságairól. Az egészségtudatos ember azonban ma már figyelembe kell vegye a legújabb eredményeket, hisz kárbaveszett fáradozás félmunkát végezni.



Forrás:Life Extension Magazin January 2009/tenyek-tevhitek.hu - fordította: Szendi Gábor



(A kutatásokra-eredményekre vonatkozó hivatkozás-megjelöléseket terjedelmi okokból kivettük az anyagból, azokat a szakemberek megtalálják a forrásként jelzett honlapon! - M.J.)