Az ötös kiemelt fokozatú gyakorlaton pécsi, mohácsi, siklósi, komlói és szigetvári tűzoltók vettek részt. A mai napon a tűzoltásvezetők szakmai felkészültségére, köztük az irányítási és kommunikációs készségekre és a rendszer-szemléletű feladatmegoldásra voltak kíváncsiak a gyakorlat értékelői.

A gyakorlat feltételezése szerint, egy többszintes épület első emeleti lakásának egyik szobájában tűz keletkezett. A lángok a födém áttöréseken és a homlokzaton tovább terjedtek a felsőbb szintekre is. Az első egység kiérkezésekor már három szinten égett a tűz. Az épületben összesen három lakás volt, amelyekben összesen hat ember rekedt az otthonában. Ők önerejükből nem tudtak kimenekülni és többen eszméletlen állapotban feküdtek. A kárhelyszín közelében lévő oltóvízforrások nem működtek, így csak a fecskendőkben rendelkezésre álló vizet használhatták a tűzoltók a beavatkozás során. Emiatt a víz utánpótlást távolsági vízszállítással kellett megoldaniuk.

A tűzoltók kiérkezésekor már hatalmas lángokkal égtek a berendezési tárgyak, a nagy hőterheléstől potyogott a vakolat, a lángok kicsaptak a nyílászárókon keresztül és fekete füst gomolygott a társasház fölött. A tűzoltásvezetők mentési csoportokat alakítottak, így párhuzamosan folyt a többszintes épületben a munka. Elsődlegesen az életmentésre koncentráltak, majd a tűzoltás és az utómunkálatok következtek.

A gyakorlat értékelésére munkacsoportokat hozott létre Szűcs István Tibor tűzoltó alezredes, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltósági főfelügyelője. A megfigyelők folyamatosan nyomon követték a tűzoltásvezetők munkáját, döntéseit és azok végrehajtását is. A teljes kiértékelésre a pécsi tűzoltó laktanyában került sor, ahol minden munkacsoport összefoglalta a tapasztalatait a teljes állomány előtt. A délután folyamán, pedig törzsvezetési gyakorlattal zárult a tűzoltásvezetők féléves továbbképzése.